دلایل اصلی خرابی چرخ خیاطی 

دلایل اصلی خرابی چرخ خیاطی 


آموزش پر کردن ماسوره چرخ خیاطی

تمامی خیاطان و یا حتی کسانی که علاقه مند به حرفه خیاطی هستند، می بایست اصول تعویض و پر کردن ماسوره چرخ خیاطی را بدانند. زمانی که شروع به کار با چرخ خیاطی می کنیم نیاز داریم تا اجزا و نحوه کارکرد هر یک از این را بدانیم. یکی از مهم ترین این اجزا موارد تعویض و پرکردن ماسوره چرخ خیاطی است.

آیا شما نیز قبل از شروع هر پروژه‌ی خیاطی ماسوره را چک میکنید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که برای پارچه ای که می خواهید بدوزید نیاز به نخ همرنگ آن است؟ برای این کار شما می بایست خودتان ماسوره را با نخ همرنگ پارچه پر کنید. معمولا با این که چرخ خیاطی ها با هم از نظر برند و نوع دوخت فرق دارند، اما مراحل پرکردن ماسوره چرخ خیاطی در تمامی چرخ های خیاطی، تقریبا به یک شکل صورت می پذیرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات راجب قیمت و انواع چرخ خیاطی ژانومه به وب سایت اینترنتی ژانومه سرویس، نمایندگی ژانومه مراجعه فرمایید. برای یادگیری نحوه پر کردن ماسوره چرخ خیاطی و تعویض آن با ما همراه باشید.

ماسوره

جایگاه قرار گیری ماسوره پر کن چرخ خیاطی در قسمت فوقانی دستگاه

 

مراحل پرکردن ماسوره چرخ خیاطی

ماکو را از چرخ خیاطی بیرون بیاورید. اگر چرخ خیاطی‌تان بازوی‌ آزاد دارد باید اول آن‌ را باز کنید. درِ جای ماکو را باز کنید تا ماکو را ببینید (در مدل‌های عمودی)، در بعضی مدل‌های چرخ خیاطی (مدل‌های افقی) جای ماکو زیر صفحه‌ی فلزی ایست که درست زیر پایه سوزن قرار گرفته است. ضامن ماکو را بگیرید و آن‌ را از جایش دربیاورید، در مدل‌های افقی کافیست ماکو را از جایش دربیاورید. ماکو را کج کنید تا ماسوره کف دستتان بیفتد. (در بعضی مدل‌های ماکو ضامنی در کنار آن وجود دارد که باید آن را بکشید تا ماسوره آزاد شود).

محل قرار گیری ماکو

محل قرار گیری ماکو در زیر صفحه سوزن

میله نگه دارنده قرقره نخ

اگر نخ ماسوره متفاوت از رنگ قرقره‌ی اصلی است، ماسوره‌ی جدیدی بردارید. و یا اگر نخ زیادی روی ماسوره نیست آن‌ را باز کنید که بتوانید دوباره از همان ماسوره استفاده کنید. همیشه حواستان باشد که ماسوره‌ای که روی آن نخ پر می‌کنید خالی باشد. نخ مورد نظر را روی « پایه‌ ‌قرقره اصلی » بگذارید و در صورت وجود، نگهدارنده را هم روی نخ بگذارید (معمولا فقط در پایه‌های افقی) جایگاه نخ متفاوت است. بسیاری از چرخ‌های خیاطی فقط با استفاده از نیروی جاذبه قرقره را سر جای خود نگه می‌دارند. پس اگر قرقره‌تان افقی است و قسمت نگهدارنده‌ای پیدا نمی‌کنید نگران نباشید.

میله نگه دارنده

میله نگه دارنده و محل قرار گیری قرقره نخ

اگر قرقره مدل جدید باشد باید اول سرِ نخ را باز کنید. بدنبال شکافی در یکی از دو سر قرقره بگردید، شاید نیاز باشد کمی از برچسب قرقره را پاره کنید تا این شکاف پیدا شود و سپس نوک نخ را بیرون بکشید. سر آزاد نخ را روی هر قلابی که «نگهدارنده نخ ماسوره» داشت پیچیده و سر نخ را از سوراخ کوچک روی ماسوره رد کرده و ماسوره را در «میله‌ی ماسوره پُرکن» بگذارید.

محل قرار گیری ماسوره پر کن

محل قرار گیری ماسوره پر کن

هر فنر یا گیره‌ی کوچکی که داشت را حتما ببندید، ماسوره را طوری سر جایش بگذارید که نخی که در مرحله قبل، از ماسوره رد کردید به سمت خودتان باشد (یا به سمت بالا قرار دهید در صورتی که «میله‌ی پرکننده‌ی ماسوره» روی چرخ قرار داشته باشد).

طرز غیر فعال کردن حرکت سوزن

سیستم حرکت سوزن را غیرفعال کنید، در بسیاری از چرخ خیاطی‌ها برای اینکار باید از دسته‌ی دایره‌ای شکل سمت راست چرخ (توپی/چرخ بالانس) استفاده کنید. احتمالا باید قسمت میانی توپی را فشار بدهید یا بکشید یا بچرخانید.

بیرون کشیدن توپک

کشیدن توپی به سمت بیرون برای حرکن نکردن سوزن چرخ خیاطی

برای اطمینان دستورالعمل چرخ خیاطی‌تان را نگاه کنید. چرخ خیاطی معمولا وقتی ماسوره پر می‌کند سرعت بالاتری نسبت به زمان دوختن دارد و مطمئنا نمی‌خواهید سوزن در این زمان وحشیانه بالا و پایین برود. مکانیزم پر کردن ماسوره چرخ خیاطی را بکار بیندازید. در بعضی چرخ‌های خیاطی باید «میله‌ی ماسوره پُرکن» را به یک سمت فشار دهید. شاید هم نیاز باشد «درجه‌ی نوع کوک» را روی «پر کردن ماسوره» تنظیم کنید.
سر آزاد نخ را بگیرید و دستتان را از تمام قسمت‌های چرخ که حرکت می‌کنند، دور کنید و پدال پایی چرخ یا اهرم زانویی را فشار دهید. «میله‌ی ماسوره پُرکن» شروع به چرخیدن می‌کند. اگر ماسوره را درست نخ کرده باشید، نرم و صاف و راحت و احتمالا با برآمدگیِ قسمت میانی، نخ می‌شود.

پر شدن ماسوره

شروع پر شدن ماسوره توسط قرقره نخ توسط فشار پدال چرخ خیاطی

وقتی ماسوره به اندازه‌ی کافی، یعنی درحدی که نخ سرجایش بماند و به بیرون سر نخورد نخ شد، باید همان سر نخ را که در دستتان است (از قسمتی نزدیک ماسوره) ببرید. اینکار باعث می‌شود این نخ به هیچ قسمتی از چرخ گیر نکند. بیشتر چرخ‌ های خیاطی خودشان مکانیزمی دارند که وقتی ماسوره پر شود دیگر آن‌ را نخ نمی‌کنند و با تیغه‌ای که دارند خودشان سر نخ را می‌برند. اگر چرخ خیاطی شما هم این مکانیزم را دارد بگذارید هرچقدر می‌خواهد ماسوره را نخ کند وگرنه نگذارید ماسوره بیشتر از حد لبه‌هایش نخ شود. حالا ماسوره را در ماکو قرار دهید و نخ را از زیر گیره‌ ی ماکو رد کنید. بعد از این مرحله برای باز کردن نخ باید با فشار بیشتری آن‌را بکشید. بگذارید این اضافه‌ ی نخ آویزان بماند.
نحوه قرار گیری ماسوره داخل ماکو

با گرفتن ضامن روی ماکو، ماکو ‌را در دست بگیرید. و آن را در جای خود درون صفحه نگه دارنده بگذارید. مطمئن شوید ماکو کامل سرجایش قرار گرفته (باید صدای کلیک را بشنوید)، وقتی ضامن را رها می‌کنید ماکو نباید بچرخد یا شل باشد. ماکو باید سرجایش قفل شود و سر آزاد نخ آویزان بماند. درِ «جای ماکو» را نبندید.
سیستم سوزن را با چرخاندن توپی فعال و سیستم ماسوره پُرکن را غیر فعال کنید و مکانیزم چرخ را دوباره روی کوکِ ساده و رو به‌ جلو تنظیم کنید. سوزن را به روش همیشگی از نخ قرقره‌ی اصلی نخ کنید. وقتی سوزن نخ شد باید نخ ماسوره را بالا بکشید. سر نخ را در آن دستتان که آزاد است نگهدارید.

توپی را به سمت خودتان بچرخانید. سوزن باید پایین برود و دوباره بالا بیاید و به بالاترین موقعیتش برگردد. یک چرخش کامل توپی برای اینکار کافی است زیرا نخ قرقره‌ی بالا با اینکار به درون ماسوره می‌رود. نخ ماسوره را ببینید که نخ قرقره‌ی اصلی آن‌ را از سوراخ روی صفحه‌ی فلزی‌ای که زیر سوزن است بالا می‌کشد. می‌توانید به کمک نوک یک قیچیِ بسته، نخ ماسوره را از زیر پایه‌ی سوزن بیرون بکشید. اگر وقتی به آرامی نخ‌ها را بیرون می‌کشید از سوراخ بیرون نمی‌آیند، توپی را کمی بچرخانید. معمولا برای بیرون آمدن نخ، سوزن باید به بالاترین موقعیتش برگردد.
سر آزاد نخ‌ها بکشید تا بلندتر شوند. آن‌ها را محکم در دست بگیرید که هنگام دوخت گیر نکنند. قبل از شروع خیاطی درِ جای ماکو را ببندید.

درب پلاستیکی محافظ ماکو

قبل از شروع به کار با چرخ خیاطی درب محافظ ماکو را ببندید.

حال می توانید با رعایت نکات بالا شروع به دوخت کرده و نقش های زیبایی به روی پارچه بر جای بگذارید.

خرید تجهیزات چرخ خیاطی

برای خرید ماسوره چرخ خیاطی در انواع فلزی و پلاستیکی، نام و مدل چرخ خیاطی‌تان را به همراه داشته باشید تا ماسوره نامناسب نخرید. همچنین می‌توانید برای مقایسه‌ی سایز‌ها، ماسوره‌ی اصلی چرخ را ببرید. مسئولین خرازی یا نمایندگی‌های خدمات پس از فروش چرخ‌های خیاطی می‌توانند برای انتخاب سایز مناسب ماسوره شما را راهنمایی کنند. شما می توانید حل مشکلات و تعمیرات چرخ خیاطی خود را به نمایندگی ژانومه سرویس بسپارید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه محصولاتتماس با ما